Van’da Çığ Sempozyumu Gerçekleştirildi

Van’da Çığ Sempozyumu Gerçekleştirildi

avatar cabbar
Forum Üyesi
22-05-2023, Saat: 01:00
134
#1
Yorumu Paylaş

Çığ afetini farklı açılardan ele alıp, konunun uzmanları ve karar vericiler ile değerlendirmeyi hedefleyen Çığ Sempozyumu; Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Ankara Üniversitesi ve Van İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü iş birliği ile 2 Şubat 2023 tarihinde Van’da düzenlendi.
Çığ Sempozyumu, 2 Şubat 2023 tarihinde Van’da gerçekleştirildi. Çığ Sempozyumunda özellikle çığ tehlikesi olan illerde, çığ konusunda çalışan kamu kurum ve kuruluşlarını, yerel yönetimleri, üniversiteleri ve STK temsilcilerini aynı platformda buluşturdu.
Çığ afeti, farklı açılardan ele alınarak, konunun uzmanları ve karar vericiler ile sempozyumda değerlendirildi. Çığ konusunda çalışan farklı kesimleri bir araya getiren sempozyum; eşgüdüm ve iş birliğini arttırmak, mevzuat ve çalışmalardaki boşlukları belirleyerek görev ve sorumlulukları netleştirmek, bilimsel ve teknolojik gelişmeler ışığında elde edilen bilgi ve tecrübeleri paylaşmak ve ayrıca politikalar üreterek afet yönetimini doğru ve hızlı bir şekilde yönlendirmek ve ülkemizin çığ risk ve zararlarının azaltılması anlamında önemli çıktılar sağladı.
Sempozyumda Ele Alınan Konular
Çığ Sempozyumu’nda; Afet Yönetimi, Eğitimi ve Farkındalığı, “Çığ Haritalamaları: Envanter, Duyarlılık, Tehlike ve Risk”, “Çığ Araştırmalarında Yeni Teknolojiler”, Afet Mevzuatı ve Çığ, Çığ Önleme Teknikleri, İzleme ve Erken Uyarı Sistemleri, İklimsel Değişim ve Çığlar, Çığların Sosyo-Ekonomik ve Çevresel Etkileri, Çığda Arama Kurtarma ile  “Çığlara Karşı Korunmada Bir Prototip Üretilmesi Projesi” ele alındı.
Beğenenler : KmSGrP
deneme
Forum Üyesi

Konuda Ara

1 Yorum

cabbar

Forum Üyesi

Kayıtlı Üye Grubu
avatar
cabbar
23-05-2023, Saat: 00:35
23-05-2023, Saat: 00:35
#2
Yorumu Paylaş
küçük blgiler


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi