"Büyük Budapeşte Oteli" - Renkli Karakterlerle Dolu Bir Komedi Masalı

"Büyük Budapeşte Oteli" - Renkli Karakterlerle Dolu Bir Komedi Masalı

avatar Kusursuz
Forum Üyesi
12-11-2023, Saat: 15:33
184
#1
Yorumu Paylaş

Wes Anderson'ın eşsiz tarzında anlatılan bu film, tuhaf karakterleri ve komik olay örgüsüyle dolu unutulmaz bir komedi ve dram karışımı.

[Resim: QqFuFli.jpg]


 Filmin başlangıç sahnesinde günümüzde bir genç kız mezarlıktaki bir yazar anısına yapılmış anıta yaklaşır. Yazarın 1968 yılında Büyük Budapeşte Oteline yaptığı ziyareti anlatan kitabı okumaya koyulur.
Yazar, Alp dağlarındaki kurgusal bir Avrupa ülkesi olan Zubrowka Cumhuriyeti'nin savaş sonrasında yoksulluk ve bakımsızlıktan harap durumda olduğunu görür. Bir zamanlar göz kamaştıran otel, âdeta bir harabeye dönüşmüş, ziyaretçileri de oldukça azalmıştır.
Yazar otelde bir akşamüstü Sıfır Mustafa ile karşılaşır ve akşam yemeğinde buluşup sohbet etmeye karar verirler. Yemek sırasında Mustafa otele nasıl sahip olduğunu ve onu neden kapatmak istemediğini anlatır.
Hikâye 1932 yılında otelin şatafatlı günlerinin sonlarına yakın dönemde başlar. Bu dönemde Mustafa otelde karşılama görevlisi olarak çalışmaktadır. Zubrowka savaşın eşiğindedir ama otelin ünlü odacısı Gustave'ın umurunda bile değildir. Otelin zengin misafirlerinin ihtiyaçlarıyla ilgilenen Gustave, diğer zamanlarda ise yaşlı ve sarışın zengin müşterilerle birlikte olmaktadır. Bu kadınlardan bir tanesi Madam Céline Villeneuve Desgoffe und Taxis otelden ayrıldıktan kısa bir süre sonra evinde esrarengiz şekilde ölü bulununca olaylar gelişmeye başlar.
deneme
Forum Üyesi

Konuda Ara

0 Yorum


Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi